Jezdecký klub MARAH

Pony klub (nejen) pro děti

spacer spacer spacer

Jezdecký klub MARAH Pony klub (nejen) pro děti.

Jsme menší jezdecký klub rodinného typu registrovaný pod ČJF (Českou jezdeckou federací). Hodiny u nás jsou vedeny kvalifikovanou cvičitelkou s dlouholetou praxí. Specializujeme se především na výcvik malých dětí, ale našimi členy se samozřejmě mohou stát i starší děti, popř. dospělí. Vzhledem k velikosti a konstituci poníků, které k výcviku využíváme, je však toto limitováno horní váhovou hranicí 65 kg.
V našem jezdeckém klubu nabízíme kvalitní jezdecký výcvik dětí na ponících odpovídající velikosti, temperamentu a charakteru. Naším cílem je poskytnout začínajícím malým jezdcům dobrou přípravu pro jejich další jezdecké aktivity, ať už se jedná o účast ve sportovních soutěžích nebo "jen" bezpečné výlety na koňském hřbetě do přírody. Starší děti v případě jejich zájmu připravíme na ZZJV a umožníme jim jejich složení a získání jezdecké licence. Zkušenější jezdci se mohou pod hlavičkou našeho klubu účastnit sportovních soutěží a dalších akcí.
Koně a poníky a chápeme nikoliv jako cvičební nástroj, na kterém si dotyčné dítě drilem odjezdí hodinu, ale především jako živou a inteligentní bytost schopnou komunikace. Této myšlence také odpovídá náš způsob výcviku, který se ani zdaleka neomezuje jen na jezdecké dovednosti, ale snažíme se, aby děti pochopily souvislosti a porozuměly, proč se poník v dané chvíli chová právě tak, jak se chová.
V současné době náš klub využívá ke své činnosti hlavně welsh mountain pony (velšské horské pony), welsh pony (velš pony), welsh part-bredy (podílové velše). Pro těžší jezdce pak máme islandského ponyho a irského koba (tinkera). A pro ty úplně nejmenší shetlandského ponyho. U všech poníků klademe velký důraz nejen na dobrou jezditelnost a ochotu k práci, ale především na charakter.

spacer

Náš jezdecký klub disponuje malou krytou halou, takže výcvikové hodiny probíhají celoročně a za každého počasí. S pokročilejšími jezdci jezdíme na vyjížďky do krásných terénů v  našem okolí.

spacer

Naše filozofie jezdeckého výcviku je následující:

spacer

1) Dítě a pony, na kterém dítě jezdí, by měly být v rovnováze, tzn., že poník by měl mít odpovídající velikosti vzhledem ke svému jezdci. Jen tak je možné docílit opravdu kvalitního jezdeckého výcviku, kdy dítě na poníkovi opravdu "jezdí" a ne se jen "vozí", jak tomu bohužel často bývá v případě, že pro malé dítě používáme ponyho/koně, který mu velikostí neodpovídá.

spacer

2) Pony by měl být pro malého jezdce vhodný i z hlediska temperamentu a charakteru. V praxi to znamená, že "univerzální" pony ani kůň opravdu neexistuje, čili pokud budeme mít ideálního poníka do vrcholového pony sportu, téměř s jistotou to nebude vhodný pony na procházku do lesa pro dítě - začátečníka a naopak, pokud budeme mít klidného až flegmatického ponyho, který bez problému a bezpečně odnosí začínajícího jezdce, nejspíš to nebude pony zcela vhodný do vyšších sportovních soutěží. To však ani jednomu z nich neubírá na hodnotě, protože stejně tak jako máme jezdce na různé úrovni, stejně tak potřebujeme i různé typy poníků.

spacer

3) Odpovídající velikost výstroje (sedlo a uzdečka) nejen s ohledem na ponyho, ale také s ohledem na malého jezdce. Vždy se snažíme používat výstroj (sedlo a uzdečku), která samozřejmě jednak odpovídá velikosti ježděného ponyho, ale stejně tak, a to považujeme za neméně důležité, i když je to velmi často opomíjeno, odpovídá i velikosti jezdce. Faktem totiž je, že stejně tak jako těžko budeme očekávat dobré výkony od osmiletého dítěte na kole po téměř dvoumetrovém tátovi, stejně nesmyslné je, se domnívat, že malé dítě bude schopné dobře a bezpečně jezdit v sedle, které je velikostně určeno juniorskému nebo dokonce dospělému jezdci.

spacer

4) Kvalitní základ pro další rozvoj. Naším cílem je poskytnout všem dětem (i ostatním jezdcům), které se u nás budou učit jezdit, takový kvalitní základ (který je mimochodem pro všechny základní jezdecké disciplíny stejný), aby dítě mohlo v budoucnu bez potíží přejít na kteroukoliv specializovanou disciplínu jezdeckého sportu, či bylo kdykoliv i třeba "jen" schopné si samostatně a hlavně bezpečně vyjet na koni do přírody.

spacer

5) Bezpečnost. Poslední, ale zdaleka ne nejméně důležitý bod. Jezdecký sport je poměrně náročný a i při zachování všech bezpečnostních pravidel není zcela bez rizik. Snažíme se tato rizika minimalizovat a to jak kvalitní přípravou a pravidelnými korekturami našich jezdeckých poníků, tak i maximální snahou o bezpečnost našich jezdců, ať už se to týká používaných pomůcek, prostor, kde se jezdí, výstroje či přístupem k jezdcům a poníkům.
Vzhledem k tomu, že náš klub je členem ČJF, jsou všichni naši členové řádně pojištěni.

spacer

Pro děti, které nemohou pravidelně docházet, a přesto by si rády vyzkoušely "pohled na svět z koňského hřbetu" nabízíme účast na pony kroužku. Pony kroužek zpravidla otvíráme 1x – 2x do roka, na jaře nebo na podzim. V omezeném rozsahu nabízíme i individuální jezdecký výcvik stejně jako korektury pro jezdce, kteří cítí potřebu si opravit sed, případně se naučit nové věci. Všichni zájemci jsou vítáni, zavolejte nebo napište prosím předem. Kontakt.

spacer